A+ A A-

Nowatorska odzież dla osób niepełnosprawnych

Zespół łódzkich naukowców zaprojektował nowatorską i funkcjonalną odzież dla osób niepełnosprawnych spełniającą wymagania ergonomiczne i biofizyczne. Za opracowaną technologię otrzymali już wyróżnienia tj. srebrny medal podczas międzynarodowych targów Brussels Eureka Contest 2009 oraz srebrny medal i nagrodę specjalną na International Inventors Days w 2009 w Bangkoku.

Zaprojektowana odzież jest stworzona zarówno dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, jak i tych stale unieruchomionych. Dr inż. Elżbieta Mielicka z Zakładu Naukowego Technologii Dziewiarskich i Odzieżownictwa wyjaśnia: "Zaprojektowaliśmy odzież tak, by była dostosowana do wymiarów ludzkiego ciała. Chcieliśmy by miała jak najmniejszą ilość szwów i nie powodowała ucisków, nie prowadziła do odleżyn i uwzględniała deformację sylwetki ludzkiej". "Uzyskany efekt zawdzięczamy przede wszystkim opracowaniu funkcjonalnych konstrukcji oraz odpowiednio dobranym materiałom z nowoczesnych surowców" – mówi dr Mielicka. Wszystkie ubiory mają dobre właściwości higieniczno – użytkowe, są antybakteryjne oraz ciepłochronne. Według dr. Mielickiej bardzo dobrym rozwiązaniem okazała się bielizna przeznaczona dla osób leżących oraz długotrwale unieruchomionych, dzięki specjalnej budowie bielizny obsługa osoby leżącej jest znacznie ułatwiona.

Podczas tworzenia odzieży, zespół naukowców korzystał z antropometrycznych tabel zawierających różne typy budowy ciała człowieka, jednak patrząc na potrzeby osób niepełnosprawnych uwzględniono przede wszystkim ułożenie sylwetki w pozycji siedzącej lub leżącej. Odzież w sposób precyzyjny odpowiada na potrzeby osób niepełnosprawnych ponieważ przy jej tworzeniu naukowcy współpracowali z szeregiem różnorodnych środowisk, a ubrania były testowane przez 40 podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”, Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Łodzi oraz łódzkiego Centrum Rehabilitacyjno – Opiekuńczego. Po przetestowaniu odzieży osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie wypełnili ankiety ewaluacyjne, dzięki którym zebrano informacje dające możliwość udoskonalenia przymierzanych ubrań według zawartych tam wskazówek.

Katalog nowatorskiej bielizny zawiera: koszule nocne, podkoszulki, kalesony, dresy do ćwiczeń oraz kurtki i peleryny. Dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim peleryna będzie miała krótszy tył i wydłużony przód osłaniający nogi. W ofercie znajdują się również przeciwdeszczowe osłony nóg dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, peleryny dla osób z dysfunkcją ruchu i specjalne spodnie dla osób po amputacji nogi.

Zaprojektowanie odzieży dla osób niepełnosprawnych jest kolejną sferą życia społecznego, która bierze pod uwagę potrzeby tejże grupy. Przez takie działania osoby niepełnosprawne partycypują w kolejnych obszarach współistnienia społecznego biorąc udział w wyznaczaniu funkcjonalności, trendów i kanonów.

Odzież, o której mowa można zobaczyć na stronie: http://www.iw.lodz.pl/cms/zalaczone_pliki/KATALOG_odziez_dla_niepelnosprawnych.pdf.

Źródła:
http://laboratoria.net/pl/aktualnosci/5071.html

Logowanie

Zaloguj się lub Załóż swoje konto!

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj